Ankara Barosu'ndan 'Saray' kararı! Atatürk'ün huzuruna çıkacaklar

Saray'da yapılacak yeni adli yıl açılış törenine çok sayıda baronun katılmayacağı açıklanırken Ankara Barosu yeni adli yılı Anıtkabir'de karşılayacaklarını belirtti.

Ankara Barosu'ndan 'Saray' kararı! Atatürk'ün huzuruna çıkacaklar
18 Ağustos 2019 - 11:22

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak yeni adli yıl açılışı davetine İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının da aralarında bulunduğu Türkiye’deki avukatların büyük çoğunluğunu oluşturan barolar katılmayacağını açıklarken, Türkiye Barolar Birliği (TBB) törene katılma kararı aldı.

Önceki yıllarda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan adli yıl açılış törenlerine katılmayan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun bu yılki törende bir konuşma yapacağı açıklandı. Ankara Barosu ise yeni adli yılı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda Anıtkabir’de karşılayacaklarını belirtti.

Ankara Barosu’nun açıklamasını sosyal medya hesabından paylaşan baro başkanı Erinç Sağkan, “Bu ülke üzerinde yaşayan, sesi kısılmaya çalışıldıkça direnen, yeni adli yılı saray çatıları altında değil modern ve laik Cumhuriyet'i borçlu olduğumuz Atamızın huzurunda karşılayacak olan avukatlar da vardır ve sonsuza kadar hep var olacaktır” diye yazdı.

Yargıtay Başkanlığı’nın Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak 2019-2020 Adli Yılı açılış törenine yaptığı davete barolardan yükselen tepki artıyor.

Ankara Barosu, dün yaptığı açıklamada açılışın Beştepe’de yapılacak olmasının, “siyasi tahakkümün bir saray çatısı altında bizzat hukukçular tarafından yeniden üretilmesi” olduğunu belirterek, “Bu sebeple avukatların, hâkimlerin ve savcıların siyasal iktidara ait modası önceki yüzyılda geçmiş saray çatıları altında adli yılı karşıladığı, alkış tuttuğu ve edilecek bağımsızlık söylemlerinin bizzat bu alkışın tutulduğu mekanca çürütüleceği bir adli yıl açılış töreninde bulunmamayı bir tercih değil, kutsal mesleğimizin ettiğimiz yeminle üzerimize yüklediği bir görev olarak görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum