Reklam

Aliağa'da 'pes' dedirten görüntü! Kamu vijdanına bunun hesabını veremezler

2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak Aliağa Belediyesi’ne devredilen çok amaçlı kapalı spor salonunun son hali görenleri şaşırttı.

Aliağa'da 'pes' dedirten görüntü! Kamu vijdanına bunun hesabını veremezler
24 Şubat 2021 - 09:37

Bir vatandaşın şikayeti üzerine salonda inceleme yaptıklarını söyleyen Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, salonun Milletin Ekibi’nin deposu olarak kullanıldığını, yerdeki parkelerin, tribün koltukları ve tesisatın zarar gördüğünü kaydetti. Başkan Oğuzhan ayrıca sahada yerde atıl bir şekilde duran Türk bayraklarına dikkat çekti ve “Türk bayrağı, hiçbir milletin bayrağı yerlere atılamaz, manevi değeri ayaklar altına alınamaz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında Aliağa ilçesinde çok amaçlı kapalı spor salonu yapmış ve yapım işlerinin tamamlanmasının ardından spor salonunu tüm haklarıyla Aliağa Belediyesi’ne devretmişti.

Yaklaşık yedi yıldır kullanılan spor salonunun son hali görenleri şaşırttı.

Halka açık olması gerekirken Başkan Acar tarafından 2014 yılında oluşturulan ve Aliağa’daki vatandaşlara sosyal destek ve hizmet sunan birim olan Milletin Ekibi’nin deposu olarak kullanılan salondan çekilen görüntüler ise çok amaçlı salonun son halini gözler önüne serdi.

Salonun bazı bölümlerinin depolama alanı olara kullanıldığı görülürken saha bölümünde ise deformasyon ve çöpler dikkat çekti.

Salona dair dikkat çeken bir diğer görüntü ise sahada yerde atıl bir durumda toz içerisinde olan Türk bayrakları oldu.

BAKIM VE ONARIM İŞLERİ ALİAĞA BELEDİYESİ’NDE

Salonun durumuna ilişkin açıklama yapan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, salonun tüm bakım ve onarım işlerinin sorumluluğunun aliağa Belediyesi’ne ait olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi; “Bir vatandaşımızın şikayeti üzerine yaptığımız araştırmalar ‘artık bu kadar da olmaz’ dedirtti.

Yeni Mahalle’de bulunan ve 2014 yılında, tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi kaynaklarıyla Milli Emlak’tan devredilen arazi üzerine yapılıp kullanım hakları Aliağa Belediyesi’ne devredilen Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu’nun son durumunu görünce, binanın durumuna mı yoksa içeride gördüğümüz manzaraya mı daha çok üzülmek gerek, bilemedik.

Edindiğimiz bilgilere göre, Milletin Ekibi’nin deposu olarak kullanıldığını öğrendiğimiz binada, ne yerdeki parkeler sağlam kalmış, ne tribün koltukları ne de tesisat ve panolar…

Bu salonla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Aliağa Belediyesi arasında imzalanan protokolün 4’üncü maddesinin ‘d’ bendine “Çok amaçlı salonun aydınlatma, idame, bakım, onarım vesaire giderleri Aliağa Belediyesi tarafından karşılanacaktır” ibaresi salonun sorumluluğunun tamamiyle Aliağa Belediyesinde olduğunu tartışmasız bir şekilde göstermektedir.

“KAMU VİCDANINA BUNUN HESABINI VEREMEZLER”

Aliağa halkının hizmetinde olması gereken salonun Milletin Ekibi’ne tahsis edilmesi kabul edilemeyeceği gibi, bakımsızlık ve kötü kullanımdan kaynaklanan kamu zararı hiçbir geçerli mazeretle açıklanamaz. 1 milyon 567 bin liraya mal olan ve her şeyiyle kullanıma hazır bu tesisi enkaza çevirenler, kamu vicdanına ve hukuka bunun hesabını veremezler.

Salonda gördüğümüz ikinci vahim durum ise, milli ve manevi değerlerimize hakaretle eşdeğerdir.

Maalesef, şanlı Türk Bayrağımız yerlerde, kirli tribün koltuklarının üzerinde toz toprak içerisinde bırakılmış durumdaydı.

“MANEVİ DEĞERİ AYAKLAR ALTINA ALINAMAZ”

Oysa ki; değil Türk bayrağı, hiçbir milletin bayrağı yerlere atılamaz, manevi değeri ayaklar altına alınamaz.

Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar milletimizin manevi değerlerini seçim yatırımına dönüştürmek için şov yaparak Çanakkale’ye turlar düzenlerken, demek görünmeyen tarafta Türk Bayrağına, milli ve manevi değerlerimize ancak bu kadar önem veriyor.

2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu’nun 7’nci maddesi “Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.” demektedir. Fotoğraflarıyla belgelediğimiz bu durumun mahalli mülki amirlikçe değerlendirilerek gerekli yaptırımların uygulanmasını, ayrıca Belediye Başkanı sayın Serkan Acar ve durumdan sorumlu belediye personelinin Aliağa Halkından özür dilemesini bekliyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum