Reklam

DİSK: BİZ BURADA ÖRGÜTLENECEĞİZ

DİSK: BİZ BURADA ÖRGÜTLENECEĞİZ
12 Ağustos 2020 - 06:01

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası’nın 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, Narlıdere Belediyesi’nin şirketi Nar-Bel’deki üye geçişleriyle alakalı açıklamalarda bulundu.

Şirketin genel hizmetler iş kolunda yer alan sayının 247 olduğu belirtildi. Son olarak 137 işçinin üye geçişi yaptığı ve çoğunluğun sağlandığı aktarıldı. Geçmiş dönemde Gaziemir’de de aynı gelişmenin yaşandığını hatırlatan Yıldız, bir sendikanın örgütlü olduğu kuruma ancak işçilerin talebi olursa geleceklerini ifade etti. Yıldız bununla birlikte Belediye-İş Sendikası’na da rest çekerek ‘gelin sandık koyalım’ mesajını verdi.

Narlıdere’ye giderek mini bir toplantı yapan Yıldız şunları söyledi:

"Ali Başkan ile görüşmede, ‘bize destek verin, işçiyi bize yönlendirin’  diye bir talepte bulunmadık. Böyle bir sendikaya zaten gelip siz de üye olmayın. Biz işçinin tercihi, talebi üzerine, işçiyle birlikte mücadele etmek için Narlıdere emekçilerinin yanına geldik. Buraya da DİSK girecek! Genel İş burada gelip örgütlenecek! Bu kadar basit! Belediye- İş de gelsin. Bu konuda netiz. Sandık koyalım! Kadrolu işçilerin ve diğer işçilerin içine de sandık koyalım. Eğer Belediye-İş’i tercih ederlerse biz ellerini sıkar gideriz. Hiç sıkıntı yok. Ama Belediye İş bu tür şeylere gelmez. Biz düşüncemizi, sendikal anlayışımızı yıllardır anlattık. Biz DİSK, Genel İş olarak sendikalı olan bir yerde örgütlenmeyi doğru bulmuyoruz. Ta ki işçi kendisi tercih edene kadar… İşçi burada DİSK’i tercih etmiştir. DİSK’i tercih etmesinin gerekçeleri vardır. Gerekçesi; kapalı kapılar ardında toplu sözleşmeyi bitirmediği içindir. Kıdem tazminatı için sokakta mücadele ettiği içindir. Demokrasi ve emek mücadelesini birlikte verdiği içindir. O yüzden DİSK olarak bizim, ‘işverenler bizi tercih etsin, gidip orada örgütlenelim’ tavrımız hiç olmadı. Biz Belediye-İş’in 12 yıldır örgütlü olduğu Gaziemir’de olmadık. İşçi tercih etti, çıktık toplantılarımızı yaptık. Burada da Nar-Bel işçisinin tercihi üzerine geldik. Biz burada örgütleneceğiz. İşçinin tercihi üzerine örgütleneceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum