HEDEFİMİZ 5 YIL SONRA ÇOK FARKLI BİR KONAK YARATMAK

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, geçen 7 aylık süreci değerlendirerek, projelerini anlattı. Basmane, Kemeraltı ve Agora’ya yeni bir çehre kazandırmak için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Batur, “Ben Kemeraltı, Basmane ve Agora’ya altın üçgen diyorum. İzmir’in geleceği, tarihi turizmin gelişme noktası altın üçgendir. Bu alandaki tarihi misyonu ortaya çıkarmamız gerekiyor. Hedefimiz 5 yıl sonra çok farklı bir Konak yaratmak olacak” dedi.

HEDEFİMİZ 5 YIL SONRA ÇOK FARKLI BİR KONAK YARATMAK
05 Kasım 2019 - 15:13

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gündeme Bakış TV’de gazeteci Onur Çakır ile Halime Erdoğan’ın sorularını yanıtladı.

İLK 3 AY KONAKLILARI DİNLEDİM
Konak için kentsel dönüşümün önemine vurgu yapan Başkan Batur, “Seçim kampanyamızda da ilk olarak 3 ay Konaklıları dinleyeceğimizi söylemiştik. 3 ayı doldurmadan hiçbir eylemin içerisine girmeyeceğimizi ifade etmiştik. Bu süreçte, Konak’ın her tarafına gitmiş olduk. Mahallere gidip problemleri yerinde tespit edip buna göre programınızı düzenledik. 6 aylık süreçte imar sıkıntısı olan yerlere gittiğimizde, ‘burayı da Narlıdere’yi gibi yapacaksınız’ diye söylüyorlar. Kentsel dönüşümle ilgili talepleri yerinde aldık. Gültepe, Levent Toroslar gibi yerlerde kentsel dönüşüm projesi vardı. Biz bunların projelerini 6 ay içerisinde revize ettik. İnsanların daha rahat yaşanır, yeşilin bol olduğu, belediye hizmetlerinin yürütebileceği bir planlama çalışması sürdürdük. Söz verdiğimiz gibi 6 ay bitirdik” dedi.

111 MUHTARI DOLAŞTIM
Konuşmasına devam eden Batur şunları söyledi:
“Muhtarlarımızı tek tek dolaşıyorum. 111 muhtarı dolaştım, 21 muhtarım kaldı. Günde 5-6 tane muhtarı dolaşıp, onların tespit ettiği alan sorunları problemleri ivedi olanları hemen, diğerlerini programlara koyarak çözüyoruz”

7 AYDIR KONAK’TA RUHSAT VERMEDİK
Ekonomik krizin inşaat sektörüne büyük bir sekteye uğrattığını belirten Batur, Konak’ta 7 aylık süreçte inşaat ruhsatı talebi olmadığını söyledi. Batur, “Belediyecilikte en ön önemli şey, vatandaşların taleplerini tespit etmek ve verilen süre içerisinde sorunu çözmektir. Özellikle eskiyen, yenilenmeye ihtiyacı olan Konak’ta acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Bizim de buraya gönderilmemizdeki en büyük etkenlerden birisi de kentsel dönüşümdeki başarılı projemiz geliyor. Vatandaşlarımızı üzmeden, yerinde dönüşüm ile anlayışıyla yola çıktı. Tek handikabımız ekonomik kriz. Krizden en fazla etkilenen sektör inşaat sektörüdür. Konak’ta 7 ay boyunca yeni inşaat ruhsatı vermedik. Sadece tadilat süresi vermedik. Her türlü tedbirleri aldık ama proje yok” diye konuştu.  

BEN ORAYA ALTIN ÜÇGEN DİYORUM
Konak’taki tarihi alanlara dikkat çeken Batur, hayata geçilecek projelerle birlikte, ilçenin çehresinin değişeceğini kaydetti. Tarihi yapılar ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Batur, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve Kemeraltı Esnaf Derneğimiz, Valiliğimiz hep birlikte çözüm üretmemiz gerekiyor. Ben Kemeraltı, Basmane ve Agora’ya altın üçgen diyorum. İzmir’in geleceği, tarihi turizmin gelişme noktası altın üçgendir. Bu alandaki tarihi misyonu ortaya çıkarmamız gerekiyor. Agora çalışmaları devam ediyor. 20 bin kişilik bir amfi tiyatro olacak. Körfezden bakıldığında 20 bin kişilik bir amfi tiyatro gözükecek. Bu kente yapılabilecek en büyük yatırımlardan bir tanesidir. Bunu DEÜ, Büyükşehir, Kültür Bakanlığı ve Yaşar Holding katkı koyuyor. Konak Belediyesi olarak çocukların kazı yapabilmesi için proje hayata geçirmesi için katkı sunacağız. Biz kamulaştırması yapılan vakıflardan kiralanan üç tane bina var. Anafartalar Caddesi’nde bulanan ismi Kıllıoğulları diye geçen çok kötü bir durumda olan tarihi bir hamam bulunuyor. Bir de Silhane binasının projeleri bitti. Valilik bünyesinde bulunan restorasyon bütçesinden yararlanmak için müracaatta bulunduk. Sayın Valimiz de projeye çok olumlu baktı. Yüzde 80’lik bir destek alacağız. Bu destekler çok önemli arz ediyor. Bunun yanında Çakaloğlu Han’ı da restore edilecek. Buradaki vatandaşlarla buluştuk. Onlarla bir protokol yaptık. Bunun yanında Şato’nun yanında bulunan Kırım Tatar binası bulunuyor. Bunun da restorasyonunu yapacağız. İkiçeşmelik’e adını veren iki çeşmenin üstünde kaçak gecekondular bulunuyor. Buradaki hemen bir kamulaştırma projesi gerçekleştirdik. Meclisten geçti.   Havra Sokağı da bizim için pilot bölge oldu. Buradaki restorasyona da başlatıldı. Hedefimiz 5 yıl sonra çok farklı bir Konak yaratmak olacak” dedi.

YENİŞEHİR MAHALLESİNE 2 KREŞ
Roman Mahalleleri için önemli projelerinin olduğunu kaydeden Batur, “Roman Mahalleleri sıkıntıların bulunduğu alanlar. Burada 3 temel sıkıntı bulunuyor. Birincisi çocukların eğitim sıkıntısı... Maalesef çok sekteye vurulmuş bir tablo var. Özellikle, işsizlik ve madde bağımlığıyla ilgili problemler üçüncüsü de yapısal sorunlar bulunuyor. Bunların hepsinin tespitini yaptık. Yenişehir’de tarihi bir binanın restoresine başladık. Tahminen 9 ay sonra bitecek. Buradaki madde bağımlılığına yakalanan gençlerin madde bağımlılığına yakalanması gibi bir alan yapacağız. Konak Belediyesi bir ilke imza attı ve madde bağımlılığı ile ilgili bir komisyon kurdu. Meclis üyemiz Sayın Burcu Bostancıoğlu’nun katkılarıyla kurulan en aktif komisyonlarımızdan bir tanesidir. Engelliler merkezinin yanına iki tane çok güzel kreş yapıyoruz. Yenişehir’de ilk defa kreş yapılacak. Ücretsiz olarak 3-6 yaşlarındaki çocukların eğitimine mutlaka başlanması gerekiyor. Binasının restoresi tahminen 3 ay sonra bitecek. Bir de kadının çalışması ve sosyal hayata katkısını sağlayacağız” diye konuştu.

SOSYAL PROJELERİ ANLATTI
Konuşmasına devam eden Batur şu

“İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanımız Burhan Özfatura bana hayırlı olsun ziyaretine geldiğinde bir vakfın olduğunu söyleyince bende şimşekler çaktı. Narlıdere’de sosyal çok güzel projeler hayata geçirmiştik. Konak’ta böyle bir uygulama yoktu. Hemen bir protokol yaptık. Eğitimle ilgili bir binayı bitirdik. Yine 17-35 yaş arasındaki zihinsel engellerin el becerilerini sergileyebilecek bir bina var. Narlıdere’den Konak’a aktardığımız engelli yaşam merkezi bulunuyor. Tam bir yaşam merkezi olacak. Bunun yanında akşam bakım evleri yapacağız. Çocuklarını alacağız, 11-12’ye kadar bakacağız. Zihinsel engellilere dönük bir projedir. Konak’ın da çok ihtiyacı var. bunlar kentte pozitif ayrımcılık noktasında çok iyi örnek olacak. Kadın dostu bir belediyeyiz. 14 tane semt merkezimiz bulunuyor. Şimdi Toros’da bitirmek üzere olduğumuz sosyal mekanların bulunduğu bir semt merkezi açacağız. İçinde kreşi olacak.
Kadınlarımız için yeni bir kooperatif kurduk. Kadınlarımızın el becerilerinden çıkan ürünleri rahatlıkla satabilecekleri alanlar sağlayacağız.”

KONAK’TA UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ
Belediye başkanı ile örgütün uyumlu şekilde çalışması halinde başarının geleceğini vurgulayan Batur, “Narlıdere’de 4 dönem, örgütten ayrı hiçbir şey yapmadım. CHP örgütü bizi bu noktalara getiriyor. Başarının en büyük etkenlerinden bir tanesi de, örgütle uyum içerisinde çalışmasıdır. Tartışarak uzlaşarak çalışmalarımızı yaptık. Ben buradan Konak İlçe Başkanımız Çağrı Gruşçu ve ilçe kadın yönetimine teşekkür ediyorum. Seçim çalışmalarından bu yana hem beni bağırlarına bastıkları için sahada benimle beraber 20 saatini verdiler.  Bizi bu noktalara partimiz getirdi. Bağımsız aday oy alamayız. Örgütümüzle gayet uyum içerisinde çalışıyoruz” dedi.  

ANKARA ZİYARETİNİ ANLATTI
Ankara’ya yaptığı ziyareti anlatan Batur, “Türkiye Belediye Birliği’nin toplantısı bulunuyordu. Türkiye’deki belediye birliğinde 4 tane CHP’li belediye bulunuyor. Yerel yönetimler yasasıyla ilgili yeni bir taslağın hazırlanması belediye gelirleri ele aldı. 20 yıldır belediye gelirleri yasası hala çıkmadı. Bu çalışma kısa sürede tamamlanacak. Biz de görüşlerimizi ilettik.  CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştüğümüzde bunu bilgisini verdik. Engelli merkezimiz, Toros’ta yaptığımız çalışmaların açılışlarına davet ettik” dedi.

2 AY SÜRE VERDİK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile Kordon Esnafıyla bir araya geldiklerini ve ilerleyen süreçte yeni uygulamaları hayata geçireceklerini belirten Batur, “Güzel bir koordinasyon toplantısı oldu. Kordon yönetmeliğine uygun, imalat yapan ve ruhsat alan işletmeler var ama Kordon yönetmeliğine uymayan işletmeler bulunuyor. Öncelikle bunu çözmemiz gerekiyor. Cumhuriyet Meydan’ından Orduevine kadar olan işlemelerde bir problem yok. Orduevin’den Alsancak Liman’a kadar olan yerde sorun var. Ruhsatını biz de veriyoruz. Öncelikle müracaat etmeyen işletmeler müracaat edecekler. Bazı sıkıntılar bulunuyor, bunları da değerlendiriyoruz. 2 aylık müracaat süresi verdi. Ondan sonra Kordonfes gibi bir festival düşüncemiz. Bununla ilgili bir alt yapı çalışmamız var” diye konuştu.


Bu haber 154 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum