Reklam

İzmir'deki siyanür dehşetinde yeni gelişme: Cani evlat katliamı bu yüzden yapmış!

İzmir'de 14 Mayıs 2019’da tüyler ürperten bir olay meydana geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, anne ve babasını siyanürlü şerbetle katletti. 2 kez müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan cani gencin, anne ve babasının “Bize ne içirdin?” sorusuna, "Potasyum siyanür verdim, son on dakikanız" diye yanıt verdiği öğrenildi. Kalkan, katliamın nedeninden de bahsetti.

İzmir'deki siyanür dehşetinde yeni gelişme: Cani evlat katliamı bu yüzden yapmış!
25 Şubat 2021 - 07:01

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Mahmut Can Kalkan, internetten sipariş ettiği siyanürle 14 Mayıs 2019'da anne, baba ve kardeşlerine şerbet hazırlamış, bu şerbetten içen baba Mehmet Kalkan (46) ve anne Fatma Kalkan (39) hayatını kaybetmişti.

Ağabeylerinin hazırladığı şerbetten içmek istemeyen ve bu sırada üzerlerine dökülen 16 yaşındaki Emircan ile 4 yaşındaki Mehmet Taha Kalkan ise yaralanmıştı. Önce şizofreni teşhisi konulan sanık Mahmut Can Kalkan'ın daha sonra akıl sağlığının tam olduğu ortaya çıkmıştı.

CEZANIN GEREKÇESİ AÇIKLANDI

İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde anne ve babasını öldürdüğü, kardeşinin de yaralanmasına neden olduğu suçlamasıyla yargılanan Mahmut Can Kalkan'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Kalkan'ın annesi ve babasını tasarlayarak ve kimyasal silahla öldürme ve kardeşini de aynı şekilde öldürmeye teşebbüs suçundan verdiği cezanın gerekçesini tamamladı. Kararda, sanık Mahmut Can Kalkan'ın suç tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi olduğu, arkadaşlarıyla konuşması sırasında babası ile arasının iyi olmadığını söylediği belirtildi.

BABASINA KARŞI KİNLİYDİ

Kararda sanığın sebebi kesin olarak tespit edilemeyen ancak muhtemelen babasına duyduğu kinden dolayı anne, baba ve kardeşini öldürmeyi planladığı, olay öncesinden başlayarak süt, kola, limonata gibi farklı içeceklerden karışım yaparak aile bireylerini alıştırmak adına içirmeye başladığı kaydedildi. Sanığın olay günü siyanürü 4 bardak içerisine su ile karıştırıp koyarak anne, baba ve kardeşine verdiği, bir bardağı da kendi elinde tuttuğu aktarıldı.

KARDEŞİ KOKUDAN ŞÜPHELENDİ

Anne ve babanın sıvıyı aniden içtikleri, kardeşinin kokudan şüphelenerek içmediği belirtilen kararda itiş kakış sırasında sıvının kardeşinin gözüne geldiği, anne-babanın ne içtiklerini sorması üzerine sanığın "potasyum siyanür verdim, son on dakikanız" şeklinde yanıtladığı ifade edildi. Kararda, sanığın bu eylemleri ayrıldığı sevgilisine benzeyen kırmızı gözlü bir kadının yaptırdığını iddia ettiği ancak Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporda sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu bilgisine yer verildi.KIZ ARKADAŞINDAN AYRILINCA MORALİ BOZUKTU

Sanığın arkadaşları ile konuşmalarında siyanür alma planları yaptığını söylediği belirtilen mahkeme heyetinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: "Sanığın kız arkadaşından ayrılması nedeniyle moralinin bozuk olduğu için aile bireylerinin bu durumuna şefkatle yaklaşmalarını fırsat bilip bunu istismar ederek gerçekleştireceği öldürme eyleminin planlarını önceden yapmaya başladığı görülmektedir. Sanığın kimya bölümünde okuması nedeniyle oradan aldığı bilgiler ışığında yaptığını lanse ederek kola, gazoz, limonata gibi karışımlar hazırlayarak aile bireylerine verdiği anlaşılmaktadır. Olayın gelişimi nazara alındığında sanığın eylemini önceden planladığının açık şekilde ortaya çıktığı, kullandığı siyanürün kimyasal silah olduğunun kabulü ile tasarlayarak anne ve babasını kimyasal silahla öldürdüğü, kardeşini ise bu suretle öldürmeye teşebbüs ettiği sonucuna varılmaktadır."

AĞLADIĞI İÇİN İNDİRİM UYGULANDI

Kararda, sanığın yargılama aşamasında zaman zaman ağlaması ve pişmanlık göstermesi, olaydan dolayı yaşadığı ağır travmayı davranışlarına yansıtması nedeniyle takdiri indirim uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum