"SOYER: HİÇ BİR GÜÇ DURDURAMAZ"

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. İptalin ardından tepkiler yükselmeye başladı. İzmir'den belediye başkanları ve siyasiler de sosyal medyadan yaptıkları açıklamalarla tepkilerini dile getirdi

"SOYER: HİÇ BİR GÜÇ DURDURAMAZ"
06 Mayıs 2019 - 22:57 - Güncelleme: 06 Mayıs 2019 - 23:01

 Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazında kararını verdi.

Kurul, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla itirazı kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı.

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılmasına karar verdi. Bu flaş gelişme üzerine CHP MYK'sı olağanüstü toplandı. Kamuoyunda peş peşe açıklamalarla YSK'ya tepki gösterilirken, İzmirli belediye başkanları ve siyasiler de tepkilerini sosyal medya hesaplarından dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: "İstanbul seçimleri hakkında verilen karar kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Fakat yılgınlık ve karamsarlığa asla yer yok. Başlayan değişimi hiçbir güç durduramaz. @ekrem_imamoglu"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray: Kanım dondu! FETÖ etkisini burada da gösterdi ve YSK Başkanı "aklandı." Türk milletini sükünete davet ediyorum. Soğukkanlılıkla partilerin toplantı sonuçlarını bekleyelim. AKP'ye oy veren seçmenler dahil tüm Türkiye'den mesaj inanılmaz sayıda mesaj alıyorum.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan: Demokratik kurumları bir bir lagvedilen ülkemizde sandık iradesi de gasp edildi.Ülkemiz bu kararla, artık milli iradenin sonuçlarının dahi tanınmadığı ilkel bir tek adam rejimine indirgenmiştir. Asla pes etmeyeceğiz, İstanbul’u vermeyeceğiz!

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: "Hukuk , Adalet, Demokrasi çiğnendi az önce Deli Saçması bir iptal  kararıyla..."

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat: "Demokrasi ile gerileyen diktatörlük, dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde daha evveli mühürsüz oylarla yaptığı darbeyi bu sefer İstanbul'da sudan sebeplere dayanarak yaptı. Kaybeden demokrasi, kaybeden serbest seçimler, kaybeden Türkiye olmuştur"

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter: "Değişim kaçınılmaz asla umutsuzluk yok. Yarınlar çok daha güzel olacak.El ele kol kola omuz omuza!"

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi: Hiçlik hiç bu kadar tehlikeli olmamıştı...

CHP PM Üyesi Erdal Aksünger: Bu resmen provokasyon.. İptal kararı veren YSK üyeleri : “Ya cübbelerinize düğme dikin ,ya da ömür boyu çıkarın”

YORUMLAR

  • 0 Yorum