Reklam

Yüz binlerce koronavirüs hastası için ezber bozan karar...

Koronavirüs (Kovid-19) aşıları için İngiltere'den ezber bozan bir karar geldi. 'En şanssız grup' olarak da nitelendirilen hastalar üzerinde yapılan deneylerin sonuç vermesi üzerine harekete geçildi.

Yüz binlerce koronavirüs hastası için ezber bozan karar...
13 Temmuz 2021 - 01:20
Dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde. Virüs dünya genelinde 180 milyondan fazla insana bulaştı ve 4 milyondan fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Virüs bilim dünyasının neredeyse tüm mesaisini bu alan yöneltmesine neden oldu. Pandemiye son vermek için dünyanın dört bir yanında pek çok bilimsel araştırma yapıldı.

Bu sayede salgın ile mücadele etmemize yardımcı olacak pek çok aşı geliştirildi. Küresel aşılamada 3 milyar barajını geride bırakan dünya ilk defa tabiri caizse tünelin ucundaki ışığı gördü.

EN ŞANSSIZ GRUP 

Ancak hala Kovid ile ilgili her şeye vakıf değiliz. İngiltere'de yapılan bir araştırma ile yeni bilgilere ulaşıldı. Bu sayede 'En şanssız grup' olarak da nitelendirilen uzun süreli Kovid geçirenler için yeni aşı politikası geliştirildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, sadece İngiltere'de bu durumdan mustarip 400 bine yakın kişi bulunuyor. Aynı habere göre, bu kişiler 1 yılı aşkın süredir Kovid semptomları gösteriyor.

YENİ AŞI KARARI 

İngiltere bu hastalar için ezber bozan bir karar aldı. Binlerce uzun Kovid hastasına zayıflatıcı hastalığı yenmek için aylık aşı dozları sunulacak.

Ülkenin önde gelen eğitim kurumlarından Exeter Üniversitesi'nde gerçekleştirilen deney olumlu sonuç verdi. Deney kapsamında bu şekilde aşı uygulanan her iki kişiden biri ciddi iyileşme sergiledi.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Dr Strain, 'Pek çok hasta, aşıdan sonraki günlerde dramatik bir iyileşme gösterdi. Yorgunlukları gitti. Nefes darlığı hissetmeden daha fazla yürüyebildiler' dedi.

Bu sistem ilk etapta 40 uzun Kovid hastasına uygulanacak. Bu kişilere fazladan en az 2 doz aşı yapılacak. Herhangi bir yan etki görülmemesi durumunda ise bu sistem herkese 

BU 4 BELİRTİYE DİKKAT 

Öte yandan aşıların Kovid-19'a yakalanma oranını ve yakalanılsa bile hastaneye yatışı ciddi derece azalttığı kanıtlandı. Ancak çift aşı olanlar için İngiltere'den bir uyarı geldi.

İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, çift aşı olunduğunda dahi Kovid-19'a yakalanmak mümkün. Yüzlerce hastayı inceleyen ekip en yaygın belirtileri de belirlemeyi başardı.

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, aşı olmak size daha fazla koruma sağlarken, yine de virüse yakalanabilir ve hatta bunu çevrenize bulaştırabilirsiniz.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Çoğu durumda aşılanan kişilerin koronavirüs ile mevsimsel soğuk algınlığını ayırt edemediğinin altını çizen uzmanlara çift aşı olup virüse yakalananların gösterdiği en yaygın belirtiler şöyle...

ZOE Covid Semptom çalışması kapsamında bu kişilerde 4 ana semptom belirlendi. Ekipten yapılan açıklamada bunların baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğu bilgisinin altı çizildi.

KOVİD-19 BELİRTİLERİ GÜNCELLENDİ 

Geçtiğimiz dönemde yapılan bir araştırma ile koronavirüsün belirtilerinin değiştiği saptandı. İngiltere'nin önde gelen eğitim kurumlarından King's College London'da görev alan bilim insanları, hastalığın 'şimdi farklı davrandığını'nın altını çizdi.

Zira bilim insanları Mayıs ayının başından beri hızla yayılan Hint Varyantı'nın semptomlardaki değişikliğin arkasındaki neden olabileceğine inanıyor.

Buna göre, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının artık en çok bildirilen Kovid-19 semptomları olduğu açıklandı. 40'lı yaşların altındakilerde baş ağrısı (%66), boğaz ağrısı (%53), burun akıntısı (%49) ve ateş (%42), oranında görüldü

Yapılan araştırmaya göre, artık daha az insan tat alma duyularını kaybettiklerini bildiriyor. Aynı araştırmaya göre, enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor.

İngiltere'de virüse yakalanan binlerce kişiye ait verileri mercek altına alarak yapılan araştırmaya göre, koku kaybı olarak da bilinen anosmi artık en yaygın 10 semptom arasında değil.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Tim Spector, virüsün olası yayılmasını engellemek için soğuk algınlığına yakalandığını düşünen insanların test yaptırmaları gerektiğini söyledi. Ülke basınına konuşan Spector, 'İnsanlar bunun mevsimsel bir soğuk algınlığı olduğunu düşünüyorlar. Ancak bu yanlış' dedi ve bu nedenle pek çok kişinin farkında olmadan virüsü yayabileceğine dikkat çekti.

'Mayıs ayının başından beri en önemli semptomlara bakıyoruz ve bunlar eskisi gibi değil' diyen Spector, 'Bir numara baş ağrısı, ardından boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş. Bütün bunlar eski klasik semptomlar değil, beş numara öksürük' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum